Przykładowy trening interwałowy z wykorzystaniem biegania.

Trening interwałowy to skuteczna aktywność, która uprawiana w prawidłowy sposób przynosi wiele korzyści. Ćwiczenia te przede wszystkim pozwalają w sposób szybki i efektywny spalić niepożądaną tkankę tłuszczową, jak również pracować nad własnymi osiągami biegowymi. Jak wygląda profesjonalny trening interwałowy? Jakie posiada zalety? Jak wygląda trening interwałowy bieganie przykład i kilka ćwiczeń.

Cechy szczególne i zalety treningu interwałowego

Prawidłowy i właściwy trening interwałowy trwa od 5 do 25 minut. Przed wykonaniem pełnej zaplanowanej aktywności należy przeprowadzić porządną rozgrzewkę, która wprowadzi organizm w dalsze zintensyfikowane ćwiczenia. Główną cechą tego rodzaju treningu jest przeplatanie ruchu o wysokiej aktywności i intensywności z odpoczynkiem w formie aktywnej. Trening ten skutecznie wpływa na poprawę sprawności fizycznej, wydolność, odchudzanie, rozwój i uaktywnianie poszczególnych narządów wewnętrznych ludzkiego organizmu.

Trening interwałowy bieganie – przykład

Przykładowy plan treningowy, który powinien być modyfikowany do własnych możliwości i zaawansowania. W strukturze aktywności powinny znaleźć się m.in.:

  • rozgrzewka – kształtująca ogólną wytrzymałość biegową, pozwalająca rozruszać poszczególne części ciała, jak również przyzwyczaić serce do wzmożonej pracy.
  • kilka ćwiczeń ogólnorozwojowych – wymachy, krążenia, bioder, wypady, podskoki, itp.
  • właściwy trening interwałowy – trucht połączony ze sprintem. Przykładem tego rodzaju aktywności jest 30 sekund truchtu przeplatane 10 sekundowym biegiem na 80% – 85% swoich możliwości. Osoby o wyższym stopniu zaawansowania mogą zmienić proporcje wykonując 20 sek. truchtu i 15 sprintu.
  • wyciszenie organizmu poprzez kilkuminutowy trucht.
  • rozciąganie organizmu w celu uniknięcia mikrourazów i bólu spowodowanego nadmiernym wysiłkiem.

Trening interwałowy warto wykonywać dwa razy w tygodniu. Zbyt częste jego stosowanie spowoduje przeciążenie organizmu, jak również zniechęci i zdemotywuje sportowca do dalszego działania.