- Szczoteczki soniczne do twarzy – codzienna pielęgnacja czy okazjonalne oczyszczanie?
- Zimne odcienie koloryzacji włosów – jak dobrać idealny kolor dla chłodnej karnacji?
- Skuteczna pielęgnacja cery: jak ukoić podrażnioną skórę twarzy
- Wyjątkowe Kolekcje Mebli Drewnianych: Ponadczasowy Design dla Twojego Domu
- Internet Symetryczny: Ewolucja Łączności Cyfrowej w Dzielnicach Wrocławia
Ciemne plamki, mroczki przed oczami – przyczyny
Czasem ich nie zauważamy, czasem bagatelizujemy sprawę. A czasem nie zastanawiamy się nad przyczyną ich powstania. A otoczki przed oczami mogą się okazać objawem różnych schorzeń, i to dotyczących nie tylko oczu. Jeżeli i nas dotyczy ten problem, to powinniśmy poszukać sprawnie takich specjalistów jak: internisty, okulisty, diabetyka, a także neurologa i kardiologa. Może się okazać, że niewinne plamki przed oczami mogą oznaczać poważny stan chorobowy.
Mroczki a choroby oczu
Mroczki przed oczami przyczyny
Po pierwsze mogą to być choroby siatkówki. Objawy takiego schorzenia to: objawy współtowarzyszące: zazwyczaj widzenie pogarsza się po gwałtownym schyleniu się czy dźwignięciu ciężaru.
Kolejnym schorzeniem jest już wewnątrzgałkowy, który może korzystając się uciskać naczynia w walce rocznej i pojawiają się mroczki. Objawami tej przypadłości sa: osoba chora na raka oka zazwyczaj zmaga się również z utratą ostrości wzroku i bólem oka. U chorych można zauważyć zmianę koloru tęczówki lub pojawienie się na niej ciemnych plamek.
Może się również okazać, że w walce znajduje się ciało obce i w trakcie biegania czujemy charakterystykę rysowanie.
Warto też sprawdzić zdrowie ciała szklistego Uraz głowy albo nadmierny nacisk na gałkę oczną mogą przyczynić się do uszkodzenia naczyń krwionośnych siatkówki. Z rozerwanego naczynia wypływa krew, która przedostają się do ciała szklistego. Jeśli drobinki krwi znajdują się w pobliżu siatkówki, mogą być postrzegane jako mroczki. Jest to stan niegroźny, gdyż zazwyczaj następuje samoistne wchłonięcie się krwi.
Możemy również mieć do czynienia z nadciśnieniem ocznym. O nadciśnieniu ocznym mówimy, gdy podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe (powyżej 21 mm Hg) nie uszkadza nerwu wzrokowego. Nadciśnienie oczne to nie choroba, tylko czynnik rozwoju chorób oczu, najczęściej jaskry (o jaskrze można mówić, gdy dojdzie do uszkodzenia nerwu z ubytkami w polu widzenia).
Inne przyczyny
Do innych przyczyn, przy których możemy mieć gwiazdki przed oczami jest terminatora cukrzycowa.charakteryzuje się ona zbyt wysokim stężeniem glukozy we krwi, które doprowadza do nadmiernego rozszerzenia naczyń krwionośnych siatkówki, a następnie do uszkodzenia ich ścian.
Ciemne plamki przed oczami mogą się również pojawić na skutek anemii. Pojawiają się one również przy mielenie z aura czy po operacjach.
Jak widać mroczki przed oczami mogą pojawić się z powodu wieku przyczyn i schorzeń dlatego też warto skonsultować się z lekarzem, tak jak sugerowaliśmy na początku artykułu. W końcu mogą one mieć przyczynę w wielu problemach naszego organizmu. Jednak nie zawsze konsultacja wskaże zaburzenia. Może się zwyczajnie okazać, że zbyt dynamicznie wstajemy rano albo warto zrobić dodatkowe badania, że względu na możliwość zachorowania na anemia. Pamietajmy jednak, że najważniejsze jest badanie przez specjalistę, w końcu to on może jednoznacznie orzec czy potrzebujemy leczenia i jeśli już, to jakiego leczenia. W końcu zdrowie jest najważniejsze.