Jak rozpisać plan treningowy? Cele i założenia aktywności.

Prawidłowo dobrany plan treningowy, to cykl aktywności, które dąży do jasno określonego celu. W zależności od potrzeb sportowca, jego wymagań oraz oczekiwań możliwe jest dostosowanie zarówno ćwiczeń, jak i diety czy trybu życia. Jak rozpisać plan treningowy? Co powinien on uwzględniać? Na co zwrócić uwagę podczas tworzenia tego rodzaju działań?

Jak rozpisać plan treningowy?

Podstawowym elementem planu jest ustalenie celu. Należy określić grupę mięśni, nad którymi dana osoba będzie pracowała. Jeśli trening obejmować ma całe ciało, to warto zwrócić uwagę na dodatkowe potrzeby i przeznaczenie ćwiczeń– odchudzanie, wzmocnienie siły, wytrzymałości, wydolności, przygotowanie do zawodów lub poprawę dotychczasowych wyników.
Kolejnym punktem tworzenia planu jest dobór odpowiedniej aktywności. Powinna ona uwzględniać zainteresowania, możliwości oraz umiejętności sportowca. W rozpisce warto również uwzględnić miejsce i czas ćwiczeń oraz warunki i sprzęt, którym dana osoba dysponuje.
Przekładowy plan treningowy wygląda następująco:
Krok 1: Rozgrzewka – rozpiska ćwiczeń przygotowujących do dalszego, ukierunkowanego wysiłku. Powinna trwać od 10-15 minut i zawierać elementy rozciągające, rozgrzewające i podwyższające temperaturę całego ciała.
Krok 2: Trening właściwy – w zależności od wybranej formy, wykazanie poszczególnych ćwiczeń: jogging, skakanka, ćwiczenia siłowe, ćwiczenia na bieżni, jazda na rowerze, itp. W opisie powinien znajdować się dokładny wykaz ćwiczeń, jak również ilość powtórzeń i czas ćwiczenia. Podczas treningu warto stosować naprzemienność pracy mięśni oraz intensyfikację wysiłku.
Krok 3: Uspokojenie organizmu – ćwiczenia w truchcie, w siadzie, skłony. Ostatni etap treningu powinien względnie uspokoić prace serca, rozluźnić ciało, jak również pozytywnie wpłynąć na regeneracje po ciężkiej pracy.

Na co zwrócić uwagę podczas tworzenia planu treningowego?

Aby w prawidłowy sposób rozpisać trening należy zwrócić uwagę na kilka ważnych czynników. W planie aktywności fizycznej warto uwzględnić takie parama tery jak:

  • cel,
  • partie mięśniowe, które będą uaktywnione,
  • rodzaj aktywności,
  • wykaz i opis poszczególnych ćwiczeń,
  • ilość powtórzeń,
  • czas pomniejszych składowych treningu oraz całej aktywności,
  • intensywność ćwiczeń,
  • szybkość ich wykonywania, wiele innych.