Jak dbać o trzustkę?

Trzustka – rzeczy, o których powinieneś wiedzieć

Niewiele osób wie, jak odpowiednio dbać o trzustkę, a również gdzie się znajduje. Ten narząd jest częścią układu pokarmowego, leży w jamie brzusznej za żołądkiem. Jest odpowiedzialny za wytwarzanie hormonów, przede wszystkim: insuliny, polipeptydy, oraz glukagon. Jest ona odpowiedzialna za sprawność całego organizmu, dlatego bardzo ważne jest odpowiednie dbanie o nią, aby nie doprowadzić jej do chorób.

Funkcje narządu

Trzustka jest niezbędna do trawienia tłuszczów, białek i węglowodanów, pełni główną rolę w przetwarzaniu enzymów. Wyżej wspomniane hormony, są odpowiedzialne za kontrolowanie glukozy zawartej w organizmie (czyli cukru). Inulina wspomaga glukozę w ten sposób, że pomaga komórkom metabolizować glukozę w celu wytworzenia energii, natomiast glukagon pomaga podnieść poziom glukozy, w momencie, gdy jest zbyt niski.

Co lubi, a czego nie lubi trzustka?

Pozostaje podstawowe pytanie: jak dbać o trzustkę? Przede wszystkim unikajmy takich produktów, jak:
– cukier – przede wszystkim ten, który jest zawarty w kupnych słodyczach.
– alkohol – jest to wróg numer jeden, przede wszystkich dla osób, które są od niego uzależnione. Przez to możemy doprowadzić ten narząd do raka, o którym wspomnimy później.
– ciężkostrawne sosy
– tłuste potrawy – trzustka źle znosi takie potrawy, tym bardziej, że powodują otyłość, szkodzą naszej wątrobie.

Możemy zauważyć, że słowem klucz jest zmiana diety, zwłaszcza z ograniczeniem nadmiernego błonnika, tłuszczu, słodkiego, a zamienić ją na lekkostrawną z udziałem ziół. Kluczowa jest również rezygnacja z nałogów, takich jak papierosy, czy też wcześniej wspomniany alkohol, ponieważ występuje ryzyko wystąpienia raka trzustki, który jest jednym z groźniejszych, oraz ciężko go wyleczyć. W przypadku, gdy już go posiadamy, istotne będzie skonsultowanie się z lekarzem, jak również z dietetykiem, który przygotuje Ci odpowiednią dietę, łagodzącą śmiertelną chorobę. W przypadku ziół, polecana jest: mięta, nagietka (najlepiej w formie herbaty). Najlepszym powodzeniem w poprawie naszej kondycji, zdrowia, będzie wprowadzenie zielonych warzyw, owoce, jak również ciepłe posiłki gotowane na wodzie, parze tak jak w przypadku osób, które zmagają się z refluksem, ponieważ również muszą zrezygnować z takich samych rzeczy, a wszelkie jedzenie słodyczy, słonych rzeczy, a nawet picie gazowanych napojów, powoduje mdłości, refluks i cofanie się treści żołądkowej do przełyku. Jest to również zbawienna dieta dla osób, które cierpią na otyłość, niestety działa ona negatywnie na trzustkę. To, że nie mamy szczególnie mocnych objawów, nie oznacza, że wewnątrz nic się nie dzieje. Jak już nam wiadomo, każdy nałóg działa negatywnie na nasz organizm, który w końcu się do nas odezwie i powie DOŚĆ. Nie pozwól doprowadzić swojego organizmu do krytycznego stanu, ponieważ możesz stracić życie. A nie ma nic lepszego, niż zdrowy i spełniony tryb życia, do którego może dojść tylko raz!