- Szczoteczki soniczne do twarzy – codzienna pielęgnacja czy okazjonalne oczyszczanie?
- Zimne odcienie koloryzacji włosów – jak dobrać idealny kolor dla chłodnej karnacji?
- Skuteczna pielęgnacja cery: jak ukoić podrażnioną skórę twarzy
- Wyjątkowe Kolekcje Mebli Drewnianych: Ponadczasowy Design dla Twojego Domu
- Internet Symetryczny: Ewolucja Łączności Cyfrowej w Dzielnicach Wrocławia
Hemoroidy skąd się biorą. Krępująca, krótka choroba
Krępująca przypadłość
Jest wiele chorób, które powodują u nas zawstydzenie. Najgorsze jest przyznanie się do tego lekarzowi, czy też komuś bliskiemu, ponieważ jest to dla nas krępujące, tym bardziej, jeżeli są bardziej intymne. Jednym z takich problemów są hemoroidy. Występują u mężczyzn, jak również u kobiet, jednak warto się dowiedzieć przede wszystkim o tym hemoroidy skąd się biorą?
Najczęstsze przyczyny powstawania hemoroidów
Są to głównie biegunki i zaparcia, przez które mamy większe parcie na stolec, co jest główną przyczyną zaburzeń trawienia. Oprócz tego, innymi przyczynami są:
– czynniki genetyczne – jest to również przypadłość genetyczna, dlatego jeśli ktokolwiek w Twojej rodzinie miał taki przypadek, to możesz być tą kolejną osobą. Jednak zanim postawisz taką przyczynę, warto jednak upewnić się o tym u lekarza.
– najczęściej występuje u kobiet w momencie porodu, czy też trwania ciąży. Jest to spowodowane tym, że ze względu na ciężar macicy, która wywiera nacisk na naczynia krwionośne w obszarze miednicy, powoduje tym samym pojawieniem się hemoroidów.
Aby ta choroba się nie pogłębiała, należy unikać kilka rzeczy:
– dźwiganie ciężarów,
– dieta bez udziału błonnika, czyli: warzywa, owoce, czy też otręby, jogurty,
– spożywanie pikantnych potraw,
– brak aktywności fizycznej
– niedobór płynów
– nadwaga (częsta przyczyna)
– nadmierne spożywanie: kawy, tytoniu, słodkości
– niektóre sporty, na których ciężej utrzymać równowagę, a nawet siedzieć: jazda konna, jazda na rowerze, jazda motocyklem
– przewlekły kaszel
– nadmierny stres
– seks analny
– zbyt częste spożywanie środków oczyszczających organizm
Jak widać, przyczyn jest tyle, ile skutków ubocznych na recepcie każdego leku. Jednak wymienienie tych czynności pomoże Ci uświadomić, czego warto unikać i co robić z umiarem.
Objawy hemoroidów
Najczęściej występującymi objawami są: swędzenie w okolicach intymnych, ból, uczucie pieczenia, a nawet krwawienie. Jeżeli zauważysz któryś z nich, należy w trybie natychmiastowym użyć specjalnych czopków, lub maści, które mają działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Jeżeli choroba nie ustępuje w ciągu 4 – 6 dni, należy pilnie skontaktować się z lekarzem. Istnieje niestety więcej objawów hemoroidów, które nie są komfortowe zwłaszcza w miejscu publicznym. Należą do nich:
– intensywna, świeża krew w niewielkich ilościach, która jest widoczna na papierze toaletowym, lub w stolcu.
– podrażnienie okolicy odbytu
– ból i dyskomfort również w okolicy odbytu
– obrzęk w okolicy odbytu
– plamy na bieliźnie
– obecność śluzu w stolcu
Ta przypadłość nie objawia się stopniowo, lecz występuje nagle, a towarzyszy jej gwałtowny ból. Możemy temu szybko zapobiec, przystosowując się do odpowiedniego leczenia dzięki wcześniej wspomnianym czopkom, czy też maści, które łagodzą objawy w szybszym tempie. W przypadku, gdy są to hemoroidy wewnętrzne, najczęściej można to poznać w fotelu lub na papierze toaletowym. Najlepiej jest się wyzbyć wstydu i się przełamać, aby powiedzieć o tym lekarzowi, lub osobie bliskiej, dlatego, że jeśli nie znasz typowych objawów, mogą Cię one przestraszyć, dodatkowo nasilają tą chorobę. A przecież jest powodowana również nerwami.