- Szczoteczki soniczne do twarzy – codzienna pielęgnacja czy okazjonalne oczyszczanie?
- Wyjątkowe Kolekcje Mebli Drewnianych: Ponadczasowy Design dla Twojego Domu
- Internet Symetryczny: Ewolucja Łączności Cyfrowej w Dzielnicach Wrocławia
- Najlepsze Kosmetyki do Konturowania - Wydobądź Twoje Najlepsze Cechy z Użyciem Profesjonalnych Produktów
- Jak wybrać dentystę w Krakowie i nie tylko?
Gazy jelitowe – nadmiar gazów. Wzdęcia brzucha – jak sobie z nimi poradzić?
Gromadzące się w jelitach gazy to dosyć nieprzyjemna dolegliwość. Sporadyczne powiększenie się obwodu brzucha może zdarzyć się każdemu. Jednak gdy problem nawraca, to warto przyjrzeć mu się bliżej. Przyczyna może okazać się prozaiczna – np. nieodpowiednia dieta, jednak może także być znacznie poważniejsza – alergia pokarmowa lub przewlekła choroba. Jakich produktów unikać, aby w jelitach nie gromadziły się gazy i w jaki sposób można zwalczyć tę dolegliwość?
Dlaczego w jelitach gromadzą się gazy?
Nadmiar gazów w jelitach, zwłaszcza gdy występuje często, może być bardzo uciążliwy. Gazy w jelitach powstają w wyniku trawienia spożytego pokarmu. Problem zaczyna się wówczas, gdy nagromadzi się ich znaczna ilość. Brzuch powiększa wówczas swój obwód, mogą pojawić się dolegliwości bólowe, a także dosyć duży dyskomfort. Przyczyny tego zjawiska mogą być bardzo zróżnicowane. Często wynikiem wzdęć brzucha jest nadmierne połykanie powietrza w trakcie jedzenia. Dzieje się tak zazwyczaj wówczas, gdy jemy szybko i połykamy duże kęsy, zamiast wpierw je dokładnie przerzuć. Gazy jelitowe mogą gromadzić się w dużej ilości także w wyniku spożywania określonych produktów sprzyjających ich powstawaniu – w tym miejscu, jako głównych winowajców, warto wymienić między innymi kapustę czy fasolę. Do poważniejszych przyczyn gromadzenia się gazów w jelitach zalicza się niedrożność jelit – wówczas występuje problem z ich wydalaniem. Niedrożność jelit to poważny stan zagrażający zdrowiu – warto skonsultować się jak najszybciej z lekarzem. Nadmierne gromadzenie się gazów może być także oznaką wielu chorób, zwłaszcza tych, które dotykają wątroby oraz trzustki.
Gazy jelitowe – jak się ich pozbyć?
Nawracające wzdęcia brzucha są na tyle nieprzyjemne, że warto poświęcić trochę czasu, aby dokładnie określić przyczynę ich powstawania. Dzięki temu można będzie znacznie szybciej zwalczyć dolegliwość. Jeżeli nadmiar gazów spowodowany jest niewłaściwą dietą, wówczas warto zweryfikować codzienny sposób odżywiania się. Produkty wzdymające wciąż mogą od czasu do czasu zagościć w diecie, jednak należy dołożyć wszelkich starań, aby były one jedynie sporadycznym dodatkiem, a nie podstawą diety. Warto udać się do specjalisty w zakresie żywienia, aby wspólnymi siłami przygotować dietę, która będzie nie tylko smaczna, ale przede wszystkim odpowiednio zbilansowana.
Kiedy udać się do lekarza?
W przypadku, gdy wzdęcia często nawracają, a w dodatku są bardzo dokuczliwe, to nie ma lepszej rady, jak konsultacja lekarska. Specjalista, na podstawie przeprowadzonego z pacjentem wywiadu, wskaże dalszą ścieżkę postępowania. Do postawienia konkretnej diagnozy może być konieczne wykonanie szeregu badań. Często zleca się między innymi USG jamy brzusznej, a niekiedy niezbędna okazuje się także gastroskopia. Gdy uda się ustalić przyczynę powstawania wzdęć, wówczas można wdrożyć skuteczne leczenie. Dla własnego komfortu warto wcześniej przejść na lekkostrawną dietę pozbawioną produktów sprzyjających powstawaniu nadmiaru gazów w jelitach.