- Szczoteczki soniczne do twarzy – codzienna pielęgnacja czy okazjonalne oczyszczanie?
- Zimne odcienie koloryzacji włosów – jak dobrać idealny kolor dla chłodnej karnacji?
- Skuteczna pielęgnacja cery: jak ukoić podrażnioną skórę twarzy
- Wyjątkowe Kolekcje Mebli Drewnianych: Ponadczasowy Design dla Twojego Domu
- Internet Symetryczny: Ewolucja Łączności Cyfrowej w Dzielnicach Wrocławia
Nerwica jelit – problemy z wrażliwym jelitem
W naszym społeczeństwie coraz częściej mamy problemy z naszym układem trawiennego. Niestety nie zawsze chcemy przyznać się sami przed sobą, że mamy problemy zdrowotne, albo też nie jesteśmy świadomi, że to co się dzieje z naszym ciałem jest jednostką chorobowa.
Jeżeli bardzo często dotykają nas zaparcia, czasem na zmianę z biegunka, czy też odczuwamy silny ból brzucha, który ustępuje po wypróżnieniu, to warto się zastanowić, czy nie zaczynamy chorować. W kale może pojawić się też śluz albo nasze odchody mogą przypominać odchody owcy. Niestety jest to schorzenie nazywane [b1]nerwica jelit[/b1] czy też zespół jelita drażliwego. Niestety jest to choroba, która nawraca, i z tego też powodu może powodować dysfunkcje mięśni gładkich naszego przewodu pokarmowego. A to z kolei może doprowadzić do niepełnosprawności tego układu. Warto dowiedzieć się czegoś więcej na temat tej choroby, chociaż nie zawsze jest ona tak traktowana.
Diagnoza jelita drażliwego.
Tak jak przy większości chorób możemy zaobserwować u siebie także objawy jelita drażliwego. Jednak diagnoza powinna zostać postawiona przez lekarza. Z tego też powodu najlepiej zacząć od wywiadu u lekarza rodzinnego. Najważniejsze jest wówczas potwierdzenia występujących objawów. Niestety zdarza się, że choroba ta jest kwalifikowaną jako dolegliwość. Niestety nie da się jej także potwierdzić za pomocą ani badań radiologicznych, ani laboratoryjnych, ani endoskopowych. Czasem prawidłowa diagnoza może być postawiona dopiero po kilku latach. Można jednak zastosować kryteria rzymskie czyli możemy potwierdzić, jeżeli objawy występują przez trzy miesiące w ciągu ostatniego roku. Dlatego tez możemy mówić o diagnozie jeżeli ta drażliwego jeżeli występują: zmiany w rytmie wyróżnień, pojawienie się zmiany w konsystencji stolca, oraz pojawienie się zmiany w wyglądzie stolca.
Dodatkowe objawy choroby
Przy nerwicy jelit może też towarzyszyć nieprawidłowa konsystencja stolca, zła częstość wypróżnień, zły pasaż stolca, pojawianie się śluzu w przypadku 25 proc. defekacji, wzdęcia brzucha przez większą część dnia. Jednak o tym pisaliśmy już wyżej. Jak z każdą choroba tego typu przyczynić się do niej może również stres. Przez ten czynnik mogą się nasilić objawy jelita drażliwego.
Niestety nie ma aktualnie skutecznego leczenia tej przypadłości, więc polega ono na dobrą sprawę na łagodzeniu objawów A nie leczeniu samej choroby.
Kilka faktów związanych z chorobą nazywaną wrażliwym jelita może być bardzo kłopotliwe, jednak warto myśleć o naszym zdrowiu i zgłosić się do lekarza jeżeli od dłuższego czasu obserwujemy u siebie właśnie takie objawy. Ponieważ nie ma skutecznej metody leczenia warto jednak zapytać lekarza o sposoby na łagodzeniu jej objawów i warto pomyśleć i zmniejszeniu ilości stresu w naszym codziennym życiu. Choroba ta może mieć bardzo negatywny wpływ n naszą jakość życia jak i może się przyczynić do powstanie poważniejszego stanu chorobowego. Warto regularnie odwiedzać naszego lekarza rodzinnego, by mieć pewność, że nasz stan zdrowia jest dobry.