- Szczoteczki soniczne do twarzy – codzienna pielęgnacja czy okazjonalne oczyszczanie?
- Wyjątkowe Kolekcje Mebli Drewnianych: Ponadczasowy Design dla Twojego Domu
- Internet Symetryczny: Ewolucja Łączności Cyfrowej w Dzielnicach Wrocławia
- Najlepsze Kosmetyki do Konturowania - Wydobądź Twoje Najlepsze Cechy z Użyciem Profesjonalnych Produktów
- Jak wybrać dentystę w Krakowie i nie tylko?
Problemy z żuchwą: zapalenie stawu żuchwowego objawy
Zapalenie stawu żuchwowego objawy tego zapalenia mogą być dla nas zaskoczeniem. Jednak zacznijmy temat od samego poczatku. W języku medycznym określa się jako dysfunkcję stawu skroniowo-żuchwowego. Osoba mająca tę dolegliwość cierpi powodu nieprawidłowego działania stawu łączącego szczękę z żuchwą. To dzięki niemu możliwe jest poruszanie żuchwą do przodu, do tyłu i na boki. Stawy skroniowo-żuchwowe są najczęściej używanymi stawami w naszym organizmie, ponieważ uczestniczą one w procesie mówienia, jedzenia, śpiewania i ziewania.
Zapalenie stawu żuchwowego – objawy
W bardzo wielu przypadkach postawienie prawidłowej diagnozy dotyczącej dysfunkcji stawu skroniowo-żuchwowego jest niestety bardzo trudne z tego powodu, że podobne dolegliwości mogą także występować w innych schorzeniach, takich jak problemy reumatyczne.
Najczęstsze objawy to:
ból głowy, który przypomina ból migrenowy. Często promieniuje on do uszu lub powoduje nieprzyjemny ucisk za gałkami ocznymi. Zazwyczaj pojawia się on przy szerokim otwieraniu ust, przeżuwaniu jedzenia;
ból przy otwieraniu lub zamykaniu ust, podczas mówienia, gryzienia lub ziewania słychać odgłos trzeszczenia;
podczas ziewania lub gwałtownego ruchu żuchwą dochodzi do zablokowania lub tzw. utknięcia lub wypadnięcia żuchwy;
chorzy odczuwają też bolesność mięśni żuchwy;
nagła zmiana ułożenia zębów górnych i dolnych to także objaw dysfunkcji stawu skroniowo-żuchwowego.
Do schorzenia może prowadzić wiele powodów. Wśród najczęstszych przyczyn dolegliwości na pierwszym miejscu zwykle wymienia się niestety stres, w którym nieświadomie mocno zaciskamy szczęki i bardzo napinamy mięśnie twarzy. Wspomnieliśmy już o chorobach reumatycznych, ale dla stawów skroniowo-żuchwowych groźne są przede wszystkim te schorzenia, które atakują mniejsze stawy, jak np. reumatoidalne zapalenie stawów. Kolejną przyczyną jest bruksizm, czyli nieświadome zgrzytanie zębami i bardzo mocne zaciskanie szczęk podczas snu i nie tylko. Niebagatelne znaczenie mają też urazy mechaniczne, które są przyczyną wielu zmian w budowie stawów, w tym stawów żuchwy czy szczęki, jak wypadki samochodowe czy uderzenie w tył głowy. Dysfunkcja stawów skroniowo-żuchwowych może się rozwinąć także wtedy, gdy z powodu braku zębów ich powierzchnie nie stykają się prawidłowo, co prowadzi do choroby okluzyjnej, czyli niszczenia zębów w wyniku nieprawidłowego stykania się (tzw. kontaktów) zębów szczęki i żuchwy. Specjaliści podkreślają, że przyczyną dysfunkcji może być również nawykowe żucie gumy, obgryzanie paznokci oraz niekontrolowane nagryzanie lub zwijanie warg podczas prac wymagających koncentracji.
Jak widać naprawdę wiele złych nawyków może nas doprowadzić do takiego stanu chorobowego. Warto więc zapoznać się z podstawowymi
I objawami tej dolegliwości, by móc w miarę szybko zareagować i udać się do lekarza specjalisty. Problemy związane z taką dolegliwości albo też same jej przyczyny mogą się w końcu okazać groźne dla naszego zdrowia i życia . Dlatego tez warto dbać i nasze zdrowie.