Syndrom miesiąca miodowego – co to takiego?

Nawracające co jakiś czas infekcje układu moczowego to problem, który dotyka wielu kobiet i to niezależnie od wieku. Teoria mówi, że chcąc zachować zdrowie w tym zakresie, trzeba utrzymywać higienę osobistą na należytym poziomie oraz prowadzić ustabilizowane życie seksualne. Zbyt częsta zmiana partnerów może powodować częstsze dolegliwości ze strony układu moczowego. Jak to się zatem dzieje, że pomimo przestrzegania tych zaleceń, tak wiele kobiet skarży się na częste zapalenie dróg moczowych? Jak to zwykle w życiu bywa, teoria jest tylko teorią, a praktyka wygląda zupełnie inaczej. Nawet rygorystycznie przestrzegając zaleceń, można narazić się na syndrom miodowego miesiąca. Co kryje się pod tą nieco tajemniczą nazwą? Chodzi właśnie o często nawracające infekcje, które dotykają dolnych dróg moczowych.

Infekcje dróg moczowych – jakie są przyczyny ich powstawania

Zdarza się, że mężczyźni narzekają na zapalenie układu moczowego, jednak nie da się ukryć, że dolegliwość ta znacznie częściej występuje u kobiet. Dlaczego tak się dzieje? Czy mężczyźni posiadają jakieś cudowne antidotum na zapalenie dolnych dróg moczowych? Nie – cała tajemnica tkwi w tym, w jaki sposób zbudowany jest układ moczowy u kobiet i u mężczyzn. Specyfika budowy kobiecego układu moczowego przyczynia się do tego, że w ich przypadku infekcje dróg moczowych są o wiele częstsze niż u mężczyzn. Cewka moczowa znajduje się niedaleko odbytu, co ułatwia przenikanie bakterii. Jednym z głównych winowajców odpowiedzialnych za te infekcje jest bakteria jelitowa oraz gronkowce bytujące w okolicy odbytu.

Syndrom miesiąca miodowego – skąd taka nazwa?

Wiele osób może być zdziwionych, że pod nazwą budzącą pozytywne skojarzenia (syndrom miesiąca miodowego) kryje się dość dokuczliwa dolegliwość. Wszystko przez to, że wzmożona aktywność seksualna może przyczynić się do rozwoju infekcji układu moczowego, choć w niektórych przypadkach za wystąpienie dolegliwości odpowiada także nieodpowiednia higiena intymna. Panie powinny pamiętać o częstym podmywaniu się, zwłaszcza podczas okresu i w upalne dni warto robić to kilka razy dziennie. W przeciwnym razie zapalenia układu moczowego będzie regularnie nawracać.

Jakie są objawy zapalenia dolnych dróg moczowych?

Objawy zapalenia dróg moczowych są dosyć charakterystyczne. Wśród nich można wymienić na przykład parcie na mocz czy ból pojawiający się w trakcie oddawania moczu. Stanowi zapalnemu może towarzyszyć ponadto obecność krwi w moczu, pieczenie cewki moczowej czy męczący ból w okolicy łona. Jeżeli wystąpią któreś ze wspomnianych wyżej objawów, warto udać się na konsultację lekarską. Infekcje układu moczowego w większości przypadków są stosunkowo łatwe do wyleczenia, oczywiście pod warunkiem, że pacjentka będzie się stosowała do zaleceń lekarza. W procesie leczenia istotne jest nie tylko zażywanie przepisanych przez lekarza medykamentów, lecz także spożywanie określonej ilości płynów, noszenie przewiewnej bielizny oraz pilnowanie codziennej higieny intymnej.