Cynk – dlaczego jest tak ważny dla naszego organizmu? Cynk pierwiastek – właściwości, niedobór cynku

Samochód, by mógł jeździć, potrzebuje paliwa. I to nie byle jakiego, tylko konkretnego – jeżeli do diesla wleje się benzynę, to samochód nie będzie w stanie nawet wyjechać ze stacji benzynowej. Organizm człowieka jest jak samochód. Do tego, by działać w sposób prawidłowy, potrzebuje odpowiednio zbilansowanej diety. Nie wystarczy zjadać posiłków o odpowiedniej kaloryczności. Trzeb zadbać także o to, aby były skomponowane we właściwy sposób. Ważne są zarówno makroskładniki, takie jak białka, węglowodany czy tłuszcze, jak i mikroskładniki – witaminy, pierwiastki. Gdy zaczyna ich brakować w codziennej diecie, organizm człowieka szybko daje o tym znać. Czasem już kilkudniowe osłabienie może świadczyć o niedoborze konkretnych substancji odżywczych. Wśród pierwiastków niezbędnych w codziennej diecie, na szczególną uwagę zasługuje cynk.

Cynk pierwiastek

Dzięki obecności cynku w pożywieniu, komórki składające się na ciało człowieka mogą w sposób prawidłowy rosnąć, a tkanki zyskują właściwości regeneracyjne. Jakie jeszcze ma cynk właściwości? Jedno jest pewne – jest ich wiele. O prawidłowy poziom cynku w organizmie powinny zadbać pary, które w najbliższej przyszłości chcą starać się o potomstwo. Dla prawidłowego przebiegu zapłodnienia nie może zabraknąć cynku ani w damskim, ani w męskim organizmie. Gdy będzie go zbyt mało, wówczas zaczną szwankować procesy rozrodcze. Suplementy diety i mieszanki witaminowe przeznaczone dla osób starających się o dziecko są bogate między innymi właśnie w cynk. Pierwiastek ten ma jeszcze jedną bardzo ważną z punktu ludzkiego zdrowia właściwość, a mianowicie wzmacnia funkcjonowanie układu odpornościowego. Wśród jego funkcji można także wskazać istotną rolę, jaką odgrywa w procesie kurczliwości mięśni, mineralizacji kości czy usprawnianiu funkcjonowania tarczycy. Już wymienienie tych kilku funkcji pokazuje, jak istotny dla zdrowia człowieka jest cynk i jego prawidłowy poziom w codziennej diecie.

Niedobór cynku – jakie daje objawy?

Z punktu widzenia zdrowia człowieka, niedobór cynku jest tak samo szkodliwy jak jego nadmiar. I zbyt małe i zbyt duże stężenie tego pierwiastka w organizmie człowieka może mieć nieciekawe skutki. Do objawów niedoboru cynku można zaliczyć między innymi uczucie suchości w jamie ustnej, częste infekcje o podłożu wirusowym, mniejszy popęd seksualny, problemy z pamięcią, wypadające włosy czy ciągłe znużenie. Jeżeli zaobserwujesz u siebie te objawy, to wykonaj badanie krwi pod kątem stężenia cynku w organizmie. Lekarz na podstawie otrzymanych wyników będzie mógł zdecydować o włączeniu odpowiedniej suplementacji. Szczególną czujność powinny zachować osoby planujące dziecko, nadużywające alkoholu oraz wegetarianie. Cynk co prawda znajduje się także w produktach roślinnych, jednak znacznie lepszą przyswajalność zapewniają produkty pochodzenia zwierzęcego. Nie dobrze jest też wówczas, gdy cynku jest za dużo. Mogą się wówczas pojawić wymioty czy dokuczliwa biegunka, którym towarzyszyć będą również bóle głowy.