Jak zwiększyć wytrzymałość biegową? Budowanie mocy i wytrzymałości biegowej – przykładowe ćwiczenia.

Bieganie to jedna z ulubionych aktywności każdego sportowca. Do jej amatorskiego lub bardziej zaawansowanego uprawiania nie wymaga się nauki żadnych specjalnych ruchów, a sama aktywność jest bardzo naturalna i korzystna dla całego organizmu. Warto jednak podnosić swoje umiejętności, jak również kształtować ciało i wszelkie narządy. Czym jest wytrenowanie i wydolność? Jak zwiększyć wytrzymałość biegową? Które z ćwiczeń poprawiają kondycję sportowca?

Kondycja i wydolność człowieka – czym jest?

Kondycja to stan fizjologiczny organizmu, który stale ulega zmianie poprzez działanie różnych czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Wytrzymałość warunkuje wiele elementów takich jak:
– odżywianie,
– wytrenowanie,
– masa ciała,
– objętość płuc,
– zabiegi pielęgnacyjne,
– zdolność do wykorzystania tlenu przez organizm.
Jednym z rodzajów wytrenowania jest wytrzymałość biegowa. W jaki sposób zapanować nad tego rodzaju czynnikiem? Jak zwiększyć wytrzymałość biegową? Które ćwiczenia pozwolą poprawić wydolność, siłę i moc sportowca?

Jak zwiększyć wytrzymałość biegową?

Wytrzymałość sportowca, która pomaga podczas uprawiania joggingu, to bardzo ważny aspekt całego treningu i osiąganych sukcesów. W przeciwieństwie do wytrzymałości szybkościowej charakteryzuje się ona zdolnościami zaciągania długu tlenowego oraz wykorzystania go. Wpływa ona na efekty uprawianego sportu, jak również pozwala stopniowo zwiększać intensywność i długość biegu.
Jak zwiększyć wytrzymałość biegową?
Kilka ćwiczeń pozytywnie wpływających na kondycje organizmu:
1. Ćwiczenia cardio – wykonywanie intensywnych ćwiczeń w seriach z odpowiednią ilością powtórzeń – skoki, przysiady, wypady, wchodzenie po schodach. Ważnym aspektem podczas treningu jest podniesienie tętna do 80% możliwości.
2. Interwały – ćwiczenia kondycyjne z krótkimi przerwami podczas, których wykonywany jest wysiłek o mniejszej intensywności . Trening ten pobudza serce, układ wydolnościowy, oddechowy, jak również jest najlepszym sposobem na utratę zbędnej tkanki tłuszczowej.
3. Bieg w tzw. drugim zakresie – wykonywanie określonych długości odcinków w tempie szybszym od truchtu. Powtórzenie biegu po krótkim odpoczynku. Podczas ćwiczenia warto utrzymywać stałą prędkość biegu.