- Szczoteczki soniczne do twarzy – codzienna pielęgnacja czy okazjonalne oczyszczanie?
- Zimne odcienie koloryzacji włosów – jak dobrać idealny kolor dla chłodnej karnacji?
- Skuteczna pielęgnacja cery: jak ukoić podrażnioną skórę twarzy
- Wyjątkowe Kolekcje Mebli Drewnianych: Ponadczasowy Design dla Twojego Domu
- Internet Symetryczny: Ewolucja Łączności Cyfrowej w Dzielnicach Wrocławia
To musisz wiedzieć o cukrzycy – cukrzyca w ciąży objawy
Cukrzyca jest to przewlekła choroba metaboliczna, która wynika z zaburzonego wydzielania lub działania insuliny, która produkowana jest przez trzustkę. Według danych WHO w 2014 roku na świecie żyło około 422 mln ludzi cierpiących na cukrzycę. W Polsce na tę chorobę cierpi 2 miliony osób. Występują dwa rodzaje cukrzycy.
Cukrzyca typu 1
Występuje u 15-20% osób chorych na cukrzycę, przyczyną jest zniszczenie komórek beta trzustki, które odpowiedzialne są za produkcję oraz wydzielanie insuliny. Ten typ cukrzycy występuje najczęściej u dzieci i ludzi młodych. Nie da się zapobiec cukrzycy typu 1, sposobem leczenie jest podawanie insuliny, zdrowa dieta i aktywny tryb życia. W momencie zachorowania na cukrzycę typu 1 masa ciała chorego mieści się w granicach normy. Przyczyny występowania cukrzycy typu 1 nie są znane. Zalecana jest dieta o niskim indeksie glikemicznym, o wyższej zawartości błonnika. Chorzy an cukrzycę tego typu mogą żyć długo, w dobrej kondycji. Nie mamy wpływu na to, czy pojawi się u nas cukrzyca typu 1, jeśli jednak zostanie wykryta mamy wpływ na przebieg tej choroby. Objawami cukrzycy typu 1 są: uczucie suchości w ustach, częste oddawanie moczu, nadmierna pragnienie, senność, chroniczne poczucie zmęczenia, zaburzenia widzenie, zapach acetonu z ust. Cukrzyca typu 1 szybko się rozwija, dlatego objawy mogą występować w ostrej fazie.
Cukrzyca typu 2
Cukrzyca typu 2 zaliczana jest do grupy chorób metabolicznych, które charakteryzują się hiperglikemią, zbyt wysokim stężeniem glukozy we krwi. Insulina jest hormonem wydzielany przez komórki beta trzustki. Konsekwencją nieleczonej choroby może być uszkodzenie, zaburzenie czynności i wydolności m.in. nerek, serca i naczyń krwionośnych. Organizm chorego na cukrzycę typu 2 produkuje insulinę, ale tkanka tłuszczowa nie pozwala na jej odpowiednie działanie. Chorzy na cukrzycę typu 2 stanowią 85-90% przypadków chorych na cukrzycę. W Polsce na ten typ cukrzycy cierpi ponad 3 miliony ludzi. Cukrzyca typy 2 się skutkiem otyłości i niezdrowej diety. Uwarunkowania genetyczne są również czynnikiem, który ma wpływ na to, że nasze szanse na zachorowanie są większe. Styl życia to czynnik, który ma ważną rolę w profilaktyce cukrzycy typu 2. Początkowe objawy choroby mogą występować dyskretnie. Do głównych objawów cukrzycy typu 2 należą: częste oddawanie moczu, chroniczna senność i zmęczenie, pragnienie, suchość w ustach, zaburzenie widzenie, świąd skóry, suchość skóry, problemy z pamięcią.
Cukrzyca ciążowa objawy
W ciąży co 10 ciężarna boryka się z cukrzycą, najczęściej pojawienie się w 2 trymestrze ciąży, ustępuje po porodzie. Cukrzyca w ciąży objawy: mdłości, zmęczenie, częste oddawanie moczu, nadmierne pragnienie, problemy z widzeniem. Cukrzyce w ciężarnych można wykryć za pomocą badań moczu, testu obciążenie glukozą, sprawdzenia poziomu cukru we krwi. Nie wiadomo jednoznacznie jaka jest przyczyna występowania cukrzycy ciążowej. Ryzyko zachorowania na cukrzyce ciążowe może wzrastać, gdy: matka jest otyła, ciężarna choruje na zespół policystycznych jajników, w rodzinie występowały przypadki cukrzycy w ciąży. Skutkiem cukrzycy w ciąży może być przedwczesny poród lub poronienie. Leczenie cukrzycy w ciąży nie wymaga przyjmowania leków, należy jednak zadbać o odpowiednią dietę.;