- Szczoteczki soniczne do twarzy – codzienna pielęgnacja czy okazjonalne oczyszczanie?
- Zimne odcienie koloryzacji włosów – jak dobrać idealny kolor dla chłodnej karnacji?
- Skuteczna pielęgnacja cery: jak ukoić podrażnioną skórę twarzy
- Wyjątkowe Kolekcje Mebli Drewnianych: Ponadczasowy Design dla Twojego Domu
- Internet Symetryczny: Ewolucja Łączności Cyfrowej w Dzielnicach Wrocławia
Czym charakteryzuje się gorączka reumatyczna u dzieci – objawy
Gorączka reumatyczna jest efektem nieprawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego, po zakażeniu bakterią paciorkowca. Gorączka reumatyczna u dzieci najczęściej pojawia w wyniku źle leczonej anginy paciorkowcowej. Jest to bardzo poważne schorzenie ponieważ może prowadzić do uszkodzenia wielu narządów w tym serce, stawy i ośrodkowy układ nerwowy. Badania wykazują, że niektóre osoby mają genetyczne skłonności do zachorowania na tę chorobę. Gorączka reumatyczna jest to najczęściej przypadłość wieku dziecięcego i dojrzewania. Możliwość zachorowania jest często związana z częstym zachorowaniem na anginy.
Jakie są objawy gorączki reumatycznej?
Gorączka reumatyczna objawy ma bardzo charakterystyczne dla anginy. Występuje podwyższona temperatura, silny ból gardła, ból głowy, bolesność węzłów chłonnych, pląsawica, zapalenie stawów i serca oraz zmiany skórne. Zapalenie stawów objawia się niesymetrycznym rozłożeniem i dotyczy głównych ośrodków: stawu kolanowego, biodrowego lub barkowego. Efektem jest obrzęka obolałego miejsca, ból i zaczerwienienie. Podrażnienie może przenosić się z jednego miejsca na drugie. Jeżeli nie będzie poddane leczeniu zapalenie stawów może trwać nawet do trzech tygodni, nie powoduje jednak trwałych uszkodzeń. Zapalenie serca występuje dużo rzadziej w gorączce reumatycznej. Charakteryzuje się nierównym lub szybkim biciem serca, bólem w klatce piersiowej lub dusznościami. Objawem mogą być też obrzęki w okolicach kostek i łydek. Bardzo charakterystycznym objawem gorączki reumatycznej jest pląsawica, czyli mimowolne ruchy głównie mięśni twarzy, rąk i nóg oraz chwiejność emocjonalna. Pląsawica pojawia się dość późno od momentu zarażenia, bo nawet od 1 do 7 miesięcy, ale ustępuje w miarę szybko po 1- 2 tygodniach. Często jest to jedyny objaw gorączki reumatycznej. Zazwyczaj nie pozostawia żadnych efektów, ale u niektórych chorujących obecna jest niestabilność emocjonalna. Podczas gorączki reumatycznej występuje rumień brzeżny. Jest to zaczerwienienie w formie obrączki. Pojawia się najczęściej na ramionach, tułowiu i udach. Ustępuje po kilku miesiącach. Najrzadszym objawem są guzki podskórne Meyneta. Pojawiają się pod skórą i dają się łatwo przesuwać. Występują w okolicach stawów. Ponieważ gorączka reumatyczna jest ściśle powiązana z anginą, należy bardzo dokładnie przestrzegać zaleceń lekarza podczas tej choroby.
Jak leczyć gorączkę reumatyczną?
Po wyzdrowieniu powinno się bacznie obserwować organizm i wszelkie typowe dla gorączki reumatycznej objawy konsultować z lekarzem rodzinnym. Objawy nie występują równocześnie, dlatego ciężko jest postawić prawidłową diagnozę i rozpocząć leczenie. Wszystkie osoby poniżej 30 roku życia, u których po przebytej chorobie gardła, pojawią się powyższe problemy powinny niezwłocznie skonsultować je z lekarzem. Dość często pacjent musi być hospitalizowany, aby właściwie go zdiagnozować i rozpocząć prawidłowe leczenie. Najczęściej otrzymuje kwas acetylosalicylowy oraz steroidy, a w przypadku pląsawicy również leki przeciwpadaczkowe.