Jak ubić śmietanę 18%?

W polskiej kuchni śmietana stanowi bardzo ważny element wielu potraw. Dodajemy ją zup, aby je zagęścić, zabielamy nią sosy albo robimy na jej bazie zimne dressingi do sałatek czy dipy do przekąsek. W postaci ubitej stanowi jeden z naszych ulubionych dodatków do wypieków, szarlotek, lodów czy owocowych pucharków. Ubijanie śmietany to wyższa szkoła jazdy, a umiejętność rozróżnienia różnych gatunków śmietany jest tutaj kluczowa. Nie każda z nich nadaje się do tych samych potraw, dlatego warto zapoznać się z elementarzem w tej dziedzinie.

Jak ubić śmietanę 18?

Jak ubić śmietanę 18? Kiedy potrzebujemy bitej śmietany do deserów, zazwyczaj sięgamy po słodką śmietanę 30%. Dzięki dużej zawartości tłuszczu można bez problemu ubić ją na puszystą pianę o słodkawym smaku. Ubijanie śmietany 18% jest o tyle trudniejsze, że jest ona chudsza. Ponadto charakteryzuje się o kwaśniejszym smakiem, dlatego jej ubijanie nie jest zbyt powszechne. Jeśli wykorzystamy mocno schłodzoną śmietanę i dodamy do niej cieco cukru, po solidnym miksowaniu otrzymamy aksamitną masę. Z pewnością nie będzie tak gęsta i sztywna, jak bita śmietana kremówki o dużej zawartości tłuszczu, ale można znaleźć dla niej zastosowanie w licznych przepisach.

Do czego wykorzystać ubitą śmietanę?

Bita śmietana ze śmietany 30% lub 36% znajdzie zastosowanie w licznych deserach, ciastach, pucharkach z lodami i owocami czy jako dodatek do gofrów. Z kolei ubita śmietana 18% przez swoją konsystencję i odporność na całkowite ubicie, może stać się ciekawym dodatkiem do niektórych z tych przepisów. Jeśli podczas ubijania dodamy do niej troszkę jogurtu naturalnego i cynamonu, otrzymamy pyszny sos, który świetnie komponuje się ze świeżymi truskawkami, mango i bananami. Może również posłużyć jako dodatek do suchych wypieków bez kremów i owoców, gdzie serwuje się ją jako gęsty sos. Ubita śmietana 18% bez cukru użyta do zagęszczenia jasnych sosów sprawi, że ich konsystencja będzie bardziej aksamitna i lżejsza.